
Price: $104.99
Product ID : BC8231
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
The Cadby Bentwood Side Chair Set has legant lines that elevate this simple silhouette. The satin black and matte black legs combine for sleek contemporary style. hese dining chairs will work into the home office, or host the party in the living room.Bentwood style side chair set has a waterfall seat edge for comfort.
- Material: Plywood, rubberwood veneer, basswood veneer, powder-coated steel
- Contemporary style
- Dining height
Features:
| Style | Contemporary |
| Material | Plywood, rubberwood veneer, basswood veneer, powder-coated steel |
| Finish | Satin / Matte |
| Chair Type | Chairs |
| Set Size | Set of 2 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 33.25" H |
| Color | Satin black w/ matte black |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 17.5" W x 19" D x 33.25" H |
| Model Number | BC8231 |
| Seating Height | 18" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC8231 | Chairs | 17.5" W x 19" D x 33.25" H Seat Height 18" H | $104.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Products You May Like
Logrono by Furniture of America CM-AC6164 Accent Chair with Ottoman -
Price: $219.99
Ashley 9120260 Calicho Accent Chair in Cashmere -
Price: $179.99
Donostia by Furniture of America CM-AC6348GY Accent Chair -
Price: $249.99
Clarinda 3623260 by Ashley Accent Chair -
Price: $159.99
Bandele by Acme 70383 Dining Side Chair Set of 2 -
Price: $169.99
Mahavira by Acme 60684 Dining Arm Chair Set of 2 -
Price: $199.99



