
Price: $299.99
Product ID : D3561-62
Manufacturer: Magnussen
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Chairs are sold in set of 2 with FREE shipping direct to you! This set consists of two chairs that are identical, and flaunt a fashionably chic design that will be instantly compatible with most decor styles. The frames are made entirely of wood, and lend durability and tensile strength to the chairs. The seats are square in shape, and come fitted with cushions that provide a comfortable seating surface.
Features
- Material: Wood veneer and solid
- Rustic European Style
- Dining Height
Features:
| Style | Rustic |
| Material | Wood |
| Finish | Rustic Pine |
| Chair Type | Dining Chairs |
| Set Size | Set of 2 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 38" |
| Color | Warm Rustic Pine |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 22" W x 20" D x 38" H |
| Model Number | D3561-62 |
| Seating Height | 18.50" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| D3561-62 | Pair of Chairs (2) | 22"L x 20"W x 38"H Seat Height 18.50" | $299.99 |
Products You May Like
Lee by Homelegance Dining Side Chair 2544S Set of 2 -
Price: $109.99
Coleraine by Homelegance 5536S Dining Side Chair Set of 2 -
Price: $199.99
Confer EEI-1383-BEI Beige Fabric Dining Side Chair -
Price: $101.00
Summerdale by Homelegance 5673GYS Dining Side Chair Set of 2 -
Price: $149.99
Chicago by Homelegance 2588S Dining Side Chair Set of 2 -
Price: $179.99
Curvy EEI-557-ORA Orange Slat Back Dining Side Chair -
Price: $78.25



