
Price: $149.99
Product ID : BC9518
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This slender and versatile storage bench features two brown rattan baskets. The slatted, low profile contemporary design is adorned in a bold red finish. It makes for lovely windowsill seating or a convenient storage bench.
-
Material: Pine, MDF, birch veneer, rattan
-
Traditional style
- Dining height
Features:
| Style | Traditional |
| Material | Pine, MDF, birch veneer, rattan |
| Finish | Painted |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 28.5" H |
| Color | Red w/ caramel |
| Furniture Pattern | Solid / Natural |
| Dimensions | 36" W x 14.25" D x 28.5" H |
| Model Number | BC9518 |
| Seating Height | 18.75" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC9518 | Bench | 36" W x 14.25" D x 28.5" H Seat Height 18.75" H | $149.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Products You May Like
Finn by Furniture of America CM-BN6069GY Accent Bench -
Price: $199.99
Urbana by Acme 74625 Bench -
Price: $139.99
Hurdsfield By Furniture of America CM3133BN Dining Bench -
Price: $119.99
New Ross by Furniture of America CM3343LV-GY Bench -
Price: $199.99
Anapolis by Furniture of America CM3538BN Bench -
Price: $105.99
Payson III by Furniture of America CM3342BN-DG Bench -
Price: $139.99



