
Price: $177.99
Product ID : BC9257
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This bench features a rich espresso finish and removable black seat cushion. Two large drawers below the seat offer ample storage. The contemporary design and finish of this bench work well in any style of decor.
It includes a fifth leg in the center for optimized support.
- Material: Pine, MDF, particle board, synthetic leather
- Transitional style
- Dining height
Features:
| Style | Transitional |
| Material | Pine, MDF, particle board, synthetic leather |
| Finish | Natural / Sleek |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 18" H |
| Color | Espresso w/ black |
| Furniture Pattern | Solid / Natural |
| Dimensions | 40.25" W x 14" D x 18" H |
| Model Number | BC9257 |
| Seating Height | 18" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC9257 | Bench | 40.25" W x 14" D x 18" H Seat Height 18" H | $177.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Products You May Like
Apollo by Acme 70004 Bench -
Price: $119.99
Marshall by Furniture of America CM3564BN Bench -
Price: $239.99
Marstone by Furniture of America CM3368BN Bench -
Price: $109.99
BC1742 Marilyn by Southern Enterprises Small Space Bench -
Price: $98.99
Burnham By Scott Living 107793 Dining Bench -
Price: $337.00
Paulina II by Acme 74668 Bench -
Price: $139.99



