
Price: $127.99
Product ID : BC9241
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This turned-leg bench is ornate. The woodworking pleases traditional palettes with a fresh white finish that adds a splash of farmhouse modernity. Slatted seat and decorative doweled backrest create a beautiful look.
- Material: Solid mahogany
- Modern farmhouse style
- Dining height
Features:
| Style | Modern farmhouse |
| Material | Solid mahogany |
| Finish | Painted |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 32.25" H |
| Color | Crisp white |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 38.5" W x 19.5" D x 32.25" H |
| Model Number | BC9241 |
| Seating Height | 17.5" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC9241 | Bench | 38.5" W x 19.5" D x 32.25" H Seat Height 17.5" H | $127.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Products You May Like
Marstone by Furniture of America CM3368BN Bench -
Price: $109.99
New Ross by Furniture of America CM3343LV-GY Bench -
Price: $199.99
Effie by Acme 71541 Bench -
Price: $105.99
Payson III by Furniture of America CM3342BN-DG Bench -
Price: $139.99
Donny Osmond by Coaster 500457 Bench -
Price: $228.00
Jazlyn II by Furniture of America CM3686PBN Counter Height Bench -
Price: $179.99



