
Price: $224.99
Product ID : BC6851
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This coastal-inspired storage bench is planked with antiqued brown wood. It features wormhole distressing for a reclaimed look, and natural water hyacinth baskets evoke beach house vibes. Keep items tucked away in the drawers and baskets and place it along foot of the bed or as windowsill seating. The low profile design creates a convenient storage solution anywhere. Slight variations in finish and distressing should be expected.
- Material: Acacia wood, MDF, acacia veneer, water hyacinth, metal
- Dining height
- Coastal style
Features:
| Style | Coastal |
| Material | Acacia wood, MDF, acacia veneer, water hyacinth, metal |
| Finish | Natural / Distressed / Antique bronze |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 18.5" H |
| Color | Antiqued brown / natural water hyacinth /antique bronze |
| Furniture Pattern | Natural |
| Dimensions | 43.5" W x 12.75" D x 18.5" H |
| Model Number | BC6851 |
| Seating Height | 18.5" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC6851 | Bench | 43.5" W x 12.75" D x 18.5" H Seat Height 18.5" H | $224.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Products You May Like
Urbana by Acme 04625 Bench -
Price: $105.99
BC8094 Mowry By Southern Enterprises Upholstered Entry Bench -
Price: $149.99
Otero 107704 Bench -
Price: $109.99
Ibiza by Homelegance 5581-13 Bench -
Price: $229.99
Einar by Furniture of America CM-BN6058GY-S Accent Bench -
Price: $189.99
Finn by Furniture of America CM-BN6069BG Accent Bench -
Price: $199.99



