
Price: $168.99
Product ID : BC6014
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This upholstered bench has bright brass legs and espresso support bars to lift the warm russet hued, faux leather seat to your standards. Perfect as a low profile living room bench or footrest, or even an entryway seating area adorns vegan leather. This midcentury modern bench enhances your home's function, and style.
- Material: Plated iron, faux leather, plywood, rubberwood
- Midcentury Modern style
- Dining height
Features:
| Style | Midcentury Modern |
| Material | Plated iron, faux leather, plywood, rubberwood |
| Finish | Bright Brass / Sleek |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 13.75" H |
| Color | Warm russet, espresso, and bright brass finish |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 50" W x 16.5" D x 13.75" H |
| Model Number | BC6014 |
| Seating Height | 13.75" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC6014 | Bench | 50" W x 16.5" D x 13.75" H Seat Height 13.75" H | $168.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Products You May Like
Boulder I by Furniture of America CM-BN3870BK Bench -
Price: $99.99
BC8094 Mowry By Southern Enterprises Upholstered Entry Bench -
Price: $149.99
Carrickmacross by Furniture of America CM-BN6358NT Accent Bench -
Price: $195.99
BC9257 Capistrano By Southern Enterprises 2-Drawer Bench -
Price: $177.99
Kortrijk I by Furniture of America CM3341LV-BR Bench -
Price: $199.99
Kortrijk III by Furniture of America CM3341BN-BR Bench -
Price: $139.99



