
Price: $204.99
Product ID : BC2724
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This multitonal, multitasking storage bench footprint fits most tight spaces and eclectic harmony of espresso, caramel, and carob complements everything without blending in. Covered in a microfiber cushion it sits comfy while shelving, rattan baskets, and compartments. Tidy up everything from shoes and socks to dog walking gear.
- Materials: MDF, particle board, veneer, pine, foam, microfiber, rattan
- Fabric: Sueded, microfiber polyester
- Transitional style
- Dining height
Features:
| Style | Transitional |
| Material | Wood / Microfiber |
| Finish | Natural |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 21.5" H |
| Color | Espresso w/ caramel and carob brown |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 29.25" W x 15.75" D x 21.5" H |
| Model Number | BC2724 |
| Seating Height | 21.5" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC2724 | Bench | 29.25" W x 15.75" D x 21.5" H Seat Height 21.5" H | $204.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Products You May Like
Einar by Furniture of America CM-BN6058BG-L Accent Bench -
Price: $219.99
Douglas 107223 Dining Bench -
Price: $159.99
Phyllis by Furniture of America CM3339DK-BN Bench -
Price: $85.99
Bellamy Magnussen D2491-79 Bench -
Price: $399.99
BC6014 Renwick By Southern Enterprises Decorative Bench -
Price: $168.99



