
Price: $104.99
Product ID : BC8239
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
The Cadby Bentwood Side Chair Set has legant lines that elevate this simple silhouette. The satin black and matte black legs combine for sleek contemporary style. hese dining chairs will work into the home office, or host the party in the living room.Bentwood style side chair set has a waterfall seat edge for comfort.
- Material: Plywood, rubberwood veneer, basswood veneer, powder-coated steel
- Contemporary style
- Dining height
Features:
| Style | Contemporary |
| Material | Plywood, rubberwood veneer, basswood veneer, powder-coated steel |
| Finish | Chrome / Woodgrain |
| Chair Type | Chairs |
| Set Size | Set of 2 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 33.25" H |
| Color | Walnut / Chrome |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 17.5" W x 19" D x 33.25" H |
| Model Number | BC8239 |
| Seating Height | 18" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC8239 | Chairs | 17.5" W x 19" D x 33.25" H Seat Height 18" H | $104.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Products You May Like
Gordie by Acme 70262 Dining Chair Set of 2 -
Price: $179.99
Glassden by Acme 71909 Dining Chair Set of 2 -
Price: $124.99
Clarinda 3622960 by Ashley Accent Chair -
Price: $159.99
Ravity 4630460 by Ashley Accent Chair -
Price: $199.99
Danville by Acme 16774 Dining Side Chair Set of 2 -
Price: $149.99
Vendome by Acme 63003 Dining Side Chair Set of 2 -
Price: $419.99



