
Price: $104.99
Product ID : BC8238
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
The Cadby Bentwood Side Chair Set has legant lines that elevate this simple silhouette. The satin black and matte black legs combine for sleek contemporary style. hese dining chairs will work into the home office, or host the party in the living room.Bentwood style side chair set has a waterfall seat edge for comfort.
- Material: Plywood, rubberwood veneer, basswood veneer, powder-coated steel
- Contemporary style
- Dining height
Features:
| Style | Contemporary |
| Material | Plywood, rubberwood veneer, basswood veneer, powder-coated steel |
| Finish | Chrome |
| Chair Type | Chairs |
| Set Size | Set of 2 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 33.25" H |
| Color | Snow white w/ chrome |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 17.5" W x 19" D x 33.25" H |
| Model Number | BC8238 |
| Seating Height | 18" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC8238 | Chairs | 17.5" W x 19" D x 33.25" H Seat Height 18" H | $104.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Products You May Like
Baldwin by Acme 16838 Dining Chair Set of 2 -
Price: $135.99
Jakia by Acme 96782 Dining Side Chair Set of 2 -
Price: $239.99
Bologna by Acme 07046 Dining Side Chair Set of 2 -
Price: $149.99
Ashley 2850122 Gypsum Accent Chair in Charcoal -
Price: $439.99
Accent Chair by Coaster 104033 Sand Color -
Price: $139.99
Deryn by Homelegance Accent Chair 8327GY-1S -
Price: $279.99



