
Price: $174.99
Product ID : BC8091
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This cushy upholstered bench is adorned with button-tufted detailing and a regal, navy blue seat. This sleek Scandinavian design blends seamlessly with classic midcentury modern style. Button-tufted 2-arm entry bench has a low profile for easy window seating.
- Material: Rubberwood, engineered wood, pine, fabric, polyester
- Transitional style
- Dining height
Features:
| Style | Transitional |
| Material | Rubberwood, engineered wood, pine, fabric, polyester |
| Finish | Heathered / Wood Grain |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 16.25" H |
| Color | Heathered navy blue w/ espresso |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 50.75" W x 17.25" D x 25.5" H |
| Model Number | BC8091 |
| Seating Height | 16.25" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC8091 | Bench | 50.75" W x 17.25" D x 25.5" H Seat Height 16.25" H | $174.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Products You May Like
Payson III by Furniture of America CM3342BN-GY Bench -
Price: $139.99
BC8204 Makenna By Southern Enterprises Upholstered Bench -
Price: $174.99
Ballinasloe by Furniture of America CM-BN6359NT Accent Bench -
Price: $289.99
Ilana Collection 205076 Bench -
Price: $229.99
Buncrana by Furniture of America CM-BN6070 Accent Bench -
Price: $119.99



