
Price: $168.99
Product ID : BC5812
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This Abachi Bench is simplistic in design and achieves a strong statement with mixed materials and an industrial edge. The reclaimed look of the burnt oak finish adds texture and warmth while the painted black metal frame makes this a solid piece.
- Material: Powder coated square metal tube, MDF, ash veneer
- Industrial style
- Dining height
Features:
| Style | Industrial |
| Material | Metal, MDF, Ash veneer |
| Finish | Two-tone |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 26" H |
| Color | Burnt Oak / Black |
| Furniture Pattern | Natural |
| Dimensions | 46" W x 16" D x 26" H |
| Model Number | BC5812 |
| Seating Height | 18" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC5812 | Bench | 46" W x 16" D x 26" H Seat Height 18" H | $168.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Products You May Like
Marshall by Furniture of America CM3564PBN Counter Height Bench -
Price: $259.99
A3000090 Brooklee Cowhide Bench in Black/Cream/Silver -
Price: $173.99
BC2825 Cutler By Southern Enterprises Storage Bench -
Price: $164.99
Brockton III by Furniture of America CM3355PBN Counter Height Bench -
Price: $159.99
Griselda by Furniture of America CM3136BN Bench -
Price: $155.99



