
Price: $204.99
Product ID : BC4013R
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
This shoe bench is beautiful. This espresso shoe bench has 12 shoe storage compartments to accommodate 6 to 12 pairs of shoes. It has a padded seat with a warm, espresso brown cover that is removable and washable. Three pull-out rattan drawers for organization for your catchall essentials, such as gloves, scarves, or even keys.
- Material: Hardwoods, MDF, maple veneer, rattan
- Transitional style
- Dining height
Features:
| Style | Transitional |
| Material | Hardwoods, MDF, maple veneer, rattan |
| Finish | Natural |
| Chair Type | Bench |
| Set Size | Set of 1 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 21.75" H |
| Color | Warm Espresso |
| Furniture Pattern | Solid |
| Dimensions | 38" W x 16.25" D x 21.75" H |
| Model Number | BC4013R |
| Seating Height | 21.75" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC4013R | Bench | 38" W x 16.25" D x 21.75" H Seat Height 21.75" H | $204.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Products You May Like
Payson I by Furniture of America CM3342LV-BG Bench -
Price: $199.99
Macapa by Furniture of America CM3533BN Bench -
Price: $115.99
Ashley - Berringer D199-00 Rustic Brown Bench -
Price: $59.99
Brockton I by Furniture of America CM3355BN Bench -
Price: $105.99
Melston I by Furniture of America CM3531BN Bench -
Price: $84.99



