
Price: $114.99
Product ID : BC8415
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
The Blence Barstool Set has black bentwood seats that rest upon the sculpted chrome frame. The midcentury modern style has a low back and simple, contemporary silhouette to fit in everywhere. Includes waterfall seat edge for comfort
- Material: Bentwood, Metal
- Midcentury modern style
- Bar height
Features:
| Style | Midcentury modern |
| Material | Bentwood, Metal |
| Finish | Chrome / Woodgrain |
| Chair Type | Bar Stool |
| Set Size | Set of 2 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 38" H |
| Color | Espresso w/ chrome |
| Furniture Pattern | Woodgrain |
| Dimensions | 19" W x 21" D x 38" H |
| Model Number | BC8415 |
| Seating Height | 29.25" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC8415 | Bar Stool | 19" W x 21" D x 38" H Seat Height 29.25" H | $114.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Products You May Like
Sybill by Acme 17725 Counter Height Swivel Bar Stool Set of 2 -
Price: $129.99
Ashley D442-224 Larchmont Barstool Set of 2 Dark Brown / Black -
Price: $169.99
Lavon Collection 100889N Bar Stools Set of 2 -
Price: $129.99
Coaster Rec Room 180178 Bar Stool Set of 2 in Grey Wood -
Price: $99.99
Belo by Furniture of America CM-BR6235 Adjustable Bar Stool -
Price: $129.99
Malik by Acme 70512 Counter Height Chair Set of 2 -
Price: $149.99



