
Price: $172.99
Product ID : BC1830
Manufacturer: SEI
Weight: Free Shipping
Purchase
Expected delivery 5-14 business days
Description
Description
Beautiful shabby-chic look with these seagrass counter height stools. Eclectic high-contrast diamond weave pattern decorates square seat with distressed white turned legs to form traditional base. Slide these multipurpose backless stools up to a vanity, writing desk, or breakfast bar for comfy seating. Black and natural hyacinth will vary with the weave in a diamond pattern onto the seat and distressed white base.
- Material: Seagrass / Acacia Wood
- Traditional style
- Bar height
Features:
| Style | Contemporary |
| Material | Seagrass / Acacia Wood |
| Finish | Natural Vary / Distressed |
| Chair Type | Stools |
| Set Size | Set of 2 |
| Assembly | Assembly Required |
| Chair Back Height | 30" H |
| Color | Distressed white w/ natural and black |
| Furniture Pattern | Distressed / Natural |
| Dimensions | 14" W x 14" D x 24" H |
| Model Number | BC1830 |
| Seating Height | 30" H |
| Part # | Name | Description | Price |
| BC1830 | Stools | 14" W x 14" D x 30" H H Seat Height 30" H | $172.99 |
Recommended Products
FREE SHipping
Nickel Bronze Finish 2734 Vanity Collection -
Price: $164.99
Glambrey D329-01 Scrolled Metal & Wood Dining Chairs Set Of 4 -
Price: $209.99
Nameth Collection 100515WHT Dining Chair Set of 4 -
Price: $319.99
Barcelona 902183 White Chair Chrome Legs & Back -
Price: $299.99
Products You May Like
Lewis by Acme 96292 Bar Height Bar Stool Set of 2 -
Price: $89.99
Tavio by Acme 96061 Counter Height Chair Set of 2 -
Price: $109.99
Coaster 103619RED Bar Stool Set of 2 -
Price: $129.99



